- Strona główna
- Przerwa w wykonywaniu zawodu
Przerwa w wykonywaniu zawodu
Pielęgniarka lub położna, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierzają podjąć jego wykonywanie, mają obowiązek zawiadomić o tym okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie. Przeszkolenie może odbyć się również na podstawie umowy o pracę u pracodawcy, który zatrudnia albo ma zamiar zatrudnić pielęgniarkę lub położną, z zachowaniem warunków określonych w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej oraz regulaminu i programu przeszkolenia. Program, miejsce oraz czas trwania przeszkolenia określa okręgowa rada pielęgniarek i położnych lub jej prezydium.
Okres niewykonywania zawodu pielęgniarki, zawodu położnej w przypadku pielęgniarki, położnej, które nie wykonywały zawodu od momentu ukończenia szkoły pielęgniarskiej lub szkoły położnych oblicza się od daty otrzymania dyplomu ukończenia tej szkoły
Cel przeszkolenia
Uaktualnienie wiedzy i umiejętności praktycznych przez pielęgniarki i położne powracające do wykonywania zawodu.
Czas trwania przeszkolenia
- Przeszkolenie nie może trwać krócej niż trzy miesiące i dłużej niż sześć miesięcy.
- Godzinowy wymiar czasu trwania przeszkolenia wynosi nie mniej niż 7 godzin dziennie, tj. średnio 140 godzin miesięcznie.
- Czas przeszkolenia przedłuża się proporcjonalnie do długości nieobecności usprawiedliwionej.
- Okres przeszkolenia wlicza się do okresu wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.
Program przeszkolenia obejmuje:
- w przypadku pielęgniarki – przeszkolenie praktyczne w oddziałach: chorób wewnętrznych, chirurgicznym, pediatrycznym.
- w przypadku położnej – przeszkolenie praktyczne w oddziałach: patologii ciąży, bloku porodowym, położniczo-noworodkowym działającym w systemie rooming in oraz ginekologicznym.
Sposób i tryb odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia
- Pielęgniarka/położna przed przystąpieniem do przeszkolenia powinna posiadać:
- aktualne prawo wykonywania zawodu,
- aktualne orzeczenie o stanie zdrowia do celów sanitarno – epidemiologicznych,
- aktualne orzeczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej lub jego kserokopię,
- ubezpieczenie OC, NNW i od zakażeń po ekspozycji,
- zalecane jest udokumentowane szczepienie przeciwko WZW typu B.
- W celu rozpoczęcia przeszkolenia pielęgniarka/położna składa do okręgowej rady pielęgniarek i położnych wniosek o skierowanie na przeszkolenie.
- Po podjęciu uchwały przez okręgową radę pielęgniarek i położnych i otrzymaniu skierowania pielęgniarka/położna przystępuje do realizacji przeszkolenie w szpitalu.
- Przeszkolenie kończy się egzaminem teoretycznym przeprowadzonym w formie ustnej lub pisemnej.
- Po zdaniu egzaminu okręgowa izba wydaje pielęgniarce lub położnej zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia.
Opracowano na podstawie: Uchwały Nr 575/VII/2022 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 22 września 2022 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 270/VII/2017 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 13 września 2017r. w sprawie przyjęcia ramowego programu przeszkolenia, sposobu i trybu odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia przez pielęgniarkę lub położną, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat zmienionej uchwałą Nr 303/VII/2017 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 grudnia 2017 r.
Wniosek o przeszkolenie i Ramowy program przeszkolenia
Uchwały dotyczące przerwy w wykonywaniu zawodu
- Uchwała Nr 303/VII/2017 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 grudnia 2017 r. w sprawie zmiany uchwały nr 270/VII/2017 z dnia 13 września 2017r. w sprawie przyjęcia ramowego programu przeszkolenia, sposobu i trybu odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia przez pielęgniarkę lub położną, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat
- Uchwała Nr 575/VII/2022 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 22 września 2022 r. w sprawie zmiany uchwały nr 270/VII/2017 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 13 września 2017r. w sprawie przyjęcia ramowego programu przeszkolenia, sposobu i trybu odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia przez pielęgniarkę lub położną, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat zmienionej uchwałą Nr 303/VII/2017 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 grudnia 2017 r.